İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin ve internet aracılığıyla ulaşılan  ev ve arabaların sayısının çok fazla artış gösterdiği yadsınamaz bir gerçektir. Dolandırıcılarda bu gerçeğin farkında olduğundan bilişim sistemlerini daha fazla kullanmaya başlamış ve interneti bir suç aracı haline getirmişlerdir. Bu sebeple internet üzerinden ev ve araba almak isteyen ve ilan sitelerine başvuran şahıslar mağduriyet yaşamaya başlamışlardır. Ayrıca internet üzerinden alınan ürünlerin eksik gönderilmesi, başka ürün gönderilmesi yada ürünün hiç gönderilmemesi gibi mağduriyetlerde günümğzde sık karşılaşılan mağduriyetlerdendir.
                   Kanun kayucu da bu mağduriyetlerin farkında olduğundan Türk Ceza Kanunu’nda bu durumu düzenlemiştir. Öncelikle dolandırıcılık suçunu akabinde de nitelikli dolandırıcılık suçunu düzenlemiştir. Dolandırıcılıksuçunu bir kimseyi hileli davranışlarla kandırıp onun zararına ve kendisini faydasına olarak bir şeyin elde edilmesi olarak tanımlayabiliriz. Türk Ceza Kanunu’nun 158.  maddesinin 1/f fıkrasında ise bu suçun nitelikli hali olan bilişim sistemleri ve banka aracıılığıyla işlenen dolandırıcılık suçu düzenlemiştir. Bu suçun cezası iki yıl ile 7 yıl arasındadır. Ayrıca elde edilen menfaat tutarının üç katı kadarda adli para cezasına hükmedilmelidir. Bu suç ağır ceza mahkemesi’nin görev alanına girmektedir. Ankara Ağır Ceza Mahkemelerinde bu sebeple açılmış yüzlerce dava bulunmaktadır. Bu sayı her geçen gün artmaya da devam edecektşr. Zira internetin büyüme hızına baktığımzda bu durum kaçınılmaz olduğu ortadadır. İnsanların bu suçtan korunabilmesi için çok dikkatli davranmaları gerekmektedir. İnsanlar güvenmediği sitelerde alışveriş yapmamalı, güven vermeyen ve emsal değerin çok altında olan ev ve araba ilanlarına itibar etmemelidirler.
                   Bu suçtan dolayı yargılanan kişiler ise genellikle ceza alanında çalışan avukatlarda yardım istemektedirler. Fakat konu uzmanlık gerektiren bir alanda yer aldığı için bilişim hukuku avukatı veya bilişim suçları avukatı olmayan avukatların mahkemelerde başarılı olduğunu söylemek zordur. Bu sebeple eğer insanların kendilerinin en iyi şekilde savunulmasını istiyorlarsa uzman bir bilişim avukatından yardım almalı ve bilişim suçları alanında tecrübesi olan avukatlaı tercih etmelidirler. Bu alanda çalışan avukatların sayısı çok azdır. Bu sebeple her avukatın bu konuda bilgili olması mümkün değildir.