Hakaret Suçu Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesinde düzenlenmiştir. Yapısı itibariyle bilişim suçu değildir fakat bilişim yoluyla da işlenebilen bir suçtur. Bu suçun oluşması için bir kimsenin onur ve şeref varlığını rendice edebilecek bir söz söylenmesi veya olgu isnat edilmesş veyahut sövülmesi gerekir. Bu suçun cezası üç aydan iki yıla kadardır.  Genellikle şartları oluştuğu takdirde para cezasına çevrilen suçlardandır.

Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması ile ve insanların sosyal medyayı yoğun olarak kullanması nedeniyle bu suç tipi internet üzerinden işlenilmeye başlamıştır. Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya organı olanı facebook başta olmaz üzere twitter, reddit, linkedin vb. her türlü sosyal meyda organı üzerinden hakaret edilmektedir. Bu hakaret çoğu zaman küfür boyutuna dahi varmaktadır. İnsanlar bu durumda savcılığa başvurarak şikayetçi olmakta ve şüphelilerin cezalandırılmasını talep etmektedir. Hatta çoğu zaman bu işlemi alanında uzman ve iyi bir bilişim avukatı ile yapmaktadırlar.

Her ne kadar bu konularda savcılık soruşturma başlatsa bile suçlulalara ulaşmak her zaman mümkün olmayabilir. Zira bilişim hukukunda delillere ulaşılması normal suç tiplerinden daha zordur. Zira suç tamamen sanal bir ortamda işlenmektedir. Bu sebeple bu kişilerin takibi de çok zordur. İnsanlar sosyal meydada genellikle kendi isimlerini kullanmamaktadırlar. Bu kişiler anonim hesap oluşturmak ve başka isimler adı altında bu suçu işlemektedirler. Facebook, Twitter gibi internet devleri ise bu tarz suçlarda şahısların ip biglilerini paylaşmamakta ve bilgileri gizli tutmaktadırlar. Bu şirketlerin merkezi de Amerika da olduğundan herhangi bir yaptırım yapılamamaktadır.

Ip bilgisine ulaşılamayan durumlarda sanal devriyelerle açık kaynak araştırması yapmakta ve suçlulara ulaşacak delil elde edilmektedir. Bu durumda ise tespit edilen kişilerin evlerinde arama yapılmakta ve bilgisayarlarına el konulmaktadır. Eğer bilgisayarlarda suçla ile ilgili delil elde edilirlerse şüpheliler hakkında dava açılmaktadır. Aksi halde ise savcılık takipsizlik kararı vermektedir. Bu tür davalarla karşı karşıya kalan kişilerin alanında uzman ve iyi bir bilişim avukatından yardım almalıdırlar. Zira bilişim suçları özel uzmanlık gerektiren bir alan olduğundan bu alanada uzman ve tecrübesi olan bir avukattan yardım alınması çok önemlidir.